Top Channel/ Biden “i shpall luftë” Turqisë: Do ta njoh genocidin armen!

0 Просмотры
Издатель
Në një lëvizje që pritet ta tërbojë Ankaranë, presidenti amerikan Joe Biden po përgatitet sipas raporteve në mediat e huaja, të kthehet në të parin kryetar shteti të SHBA-së që do të njohë genocidin kundër armenëve nga ushtarët otomanë gjatë luftës së parë botërore. Kjo lëvizje, edhe pse në masë të madhe simbolike, me shumë gjasë pritet t`i acarojë akoma më shumë lidhjet e brishta mes Ëashingtonit dhe Ankarasë. Për dekada me radhë, Ëashingtoni është treguar i kujdesshëm me gjuhën e përdorur për këtë cështje, duke qenë se Turqia, që nuk e pranon genocidin, është treguar aggressive ndaj deklaratsh të tilla. port re burime pranë Bidenit thonë se ai me shumë gjasë do ta artikulojë qartë fjalën “genocide” gjatë një deklaratë që prtet të bëjë në 24 prill, në ceremonintë e përvitshme përkujtimore në dner të vitkimave. milionë armenë u vranë në vitet e fundit të perandorisë osmane. Biden e kishte pohuar që përpara se nëse zgjidhej presidenti, njohjen e genocidit armen do ta shihte me prioritet. Të tjera burime te cituara nga Reuters thonë megjithatë se presidenti amerikan mund të lëkundet në minutëne fundit e të tërhiqet, me qëllimin të mos i dëmtojë akoma edhe më shumë relatat me Turqinë. Në 2019-tën, të dyja dhomat e kongresit amerikan miratuan një rezolutë që i pranonte vrasjet si genocide, por administrate e Donald Trumpit e hodhi poshtë, cka i lejoi të ruante një marrëdhënie të mirë me Rexhep Tayip Erdoganin.

Pamje: AFP

Departamenti i Informacionit, më i madhi, më kryesori në Top Channel, i cili shënoi fillimin e televizionit me edicionin e lajmeve në 20 dhjetor 2001. Përmes informacioneve të shpejta, të sakta dhe të thelluara, reportazheve dhe rubrikave të tjera informative, Top Channel është kthyer në burimin kryesor dhe me prestigjioz të informimit të të gjithëve në Shqipëri, në hapësirën mbarëshqiptare dhe kudo tjetër në botë ku shqiptarët jetojnë. Top Channel është i pranishëm me kamerat dhe gazetarët e tij në të gjitha ngjarjet më të rëndësishme të vendit dhe në botë, me edicionet e tij informative.

Për më shumë vizitoni:

Subscribe to "Top Channel" on YouTube Channel for NEWS and TV
Shows HERE:
For more content from click HERE:
Like Top Channel on Facebook HERE:
Follow Top Channel on Instagram HERE:
Follow Top Channel on Twitter HERE:
#JoeBiden#Turkey#TopChannel
Категория
Фантастика
Комментариев нет.
Яндекс.Метрика